For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 30"h x 48"w x 18"d
The Gramercy collection is a unique and stylish addition to any home. Constructed with great attention to detail and a commitment to quality, it features a wire-brushed finish and metal hardware accents. However, it's the chevron-pattern inlay that steals the show.Read More
Power unit with two outlets and two USB ports
Three drawers with wood drawer glides
Wire-brushed surface treatment
Also available in platinum, brown, blanc and grey wash finish
*Table only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Black |
| Color/Finish Name | Noir |
| Wood Finish Material | Veneer, Solid Wood |
| Wood Finish Species | Acacia |
| Desk Features | USB Ports, Built-In Power Outlets, Includes Storage |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Wood |
| Design Style | Transitional |
| Width (in.) | 48 |
| Width (cm) | 121.92 |
| Depth (in.) | 18 |
| Depth (cm.) | 45.72 |
| Height (in.) | 30 |
| Height (cm.) | 76.2 |
| Shipping Width (in.) | 50.25 |
| Shipping Width (cm) | 127.64 |
| Shipping Depth (in.) | 20.75 |
| Shipping Depth (cm) | 52.71 |
| Shipping Height (in.) | 10 |
| Shipping Height (cm) | 25.4 |
| Product Weight (lbs.) | 39 |
| Product Weight (kg) | 17.69 |
| Weight Kilogram | 20.96 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Gramercy |
| Collection Code | 2256 |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Additional Dimensions | |
| Distance Between Front Legs | 43.5" / 110.49 cm |
| Chair Space | 43.5" W x 24" H / 110.49 W x 60.96 H cm |
| Drawer Interior | 10.5" W x 11" D x 2" H / 26.67 W x 27.94 D x 5.08 H cm |