For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 30"h x 48"w x 18"d
Built with the finest attention to detail and commitment to quality, this collection is a wonderfully unique and stunning way to bring style into your home. Even with its rich, wire-brushed finish and gold accents, it’s the chevron-pattern inlay that’s the real star of this show.Read More
Power unit with two outlets and two USB ports
Three drawers with wood drawer glides
Wire-brushed surface treatment
Also available in noir, blanc, brown and platinum finish
*Desk only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Gray |
| Color/Finish Name | Gray Wash |
| Desk Configuration | Rectangular |
| Desk Installation | Free-Standing |
| Wood Finish Material | Solid Wood, Veneer |
| Wood Finish Species | Acacia |
| Desk Features | USB Ports, Built-In Power Outlets, Includes Storage |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Wood |
| Design Style | Transitional |
| Width (in.) | 48 |
| Width (cm) | 121.92 |
| Depth (in.) | 18 |
| Depth (cm.) | 45.72 |
| Height (in.) | 30 |
| Height (cm.) | 76.2 |
| Shipping Width (in.) | 50.25 |
| Shipping Width (cm) | 127.64 |
| Shipping Depth (in.) | 20.75 |
| Shipping Depth (cm) | 52.71 |
| Shipping Height (in.) | 10 |
| Shipping Height (cm) | 25.4 |
| Product Weight (lbs.) | 39 |
| Product Weight (kg) | 17.69 |
| Weight Kilogram | 20.96 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Gramercy |
| Collection Code | 2156 |
| Manufacturer Warranty | Contact Store For Details |
Additional Dimensions | |
| Distance Between Front Legs | 43.5", 110.5 cm |
| Chair Space | 43.5" W x 24" H, 110.5W x 61.0H cm |
| Drawer Interior | 10.5" W x 11" D x 2" H, 26.7W x 27.9D x 5.1H cm |