For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 32"h x 60"w x 18"d
The Gramercy collection is a unique and stylish addition to any home. Constructed with great attention to detail and a commitment to quality, it features a wire-brushed finish and metal hardware accents. However, it's the chevron-pattern inlay that steals the show.Read More
Adjustable interior shelf
Wire-brushed surface treatment
Chevron-pattern inlay
Also available in platinum, dark chevron, blanc and grey wash finish
Care: Dust with a soft dry cloth and apply a quality cream polish to wood surfaces 3-4 times a year. Avoid abrasive or wax cleaners.
*Cabinet only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Black |
| Color/Finish Name | Noir |
| Wood Finish Material | Veneer |
| Wood Finish Species | Acacia |
| Furniture Cabinet Features | Felt-Lined Drawer |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Wood |
| Width (in.) | 60 |
| Width (cm) | 152.4 |
| Depth (in.) | 18 |
| Depth (cm.) | 45.72 |
| Height (in.) | 32 |
| Height (cm.) | 81.28 |
| Shipping Width (in.) | 63.25 |
| Shipping Width (cm) | 160.66 |
| Shipping Depth (in.) | 21.25 |
| Shipping Depth (cm) | 53.98 |
| Shipping Height (in.) | 35.25 |
| Shipping Height (cm) | 89.54 |
| Product Weight (lbs.) | 80 |
| Product Weight (kg) | 36.29 |
| Weight Kilogram | 46.77 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Gramercy |
| Collection Code | 2256 |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Additional Dimensions | |
| Behind Double Doors | 37" W x 24" H / 93.98 W x 60.96 H cm |
| Shelf | 38.5" W x 15" D / 97.79 W x 38.10 H cm |
| Behind Single Door | 18.5" W x 24" H / 46.99 W x 60.96 H cm |
| Shelf | 20" W x 15" D / 50.80 W x 38.10 H cm |
| Floor to Bottom | 4" / 10.16 cm |