For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 32"h x 40"w x 15"d
The Gramercy collection is a unique and stylish addition to any home. Constructed with great attention to detail and a commitment to quality, it features a wire-brushed finish and metal hardware accents. However, it's the chevron-pattern inlay that steals the show.Read More
The collection is available in various finishes and sizes, making it a versatile choice for any decor.
Doors open to two separate cabinets
Adjustable interior shelves
Chevron-pattern inlay
*Cabinet only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown |
| Color/Finish Name | Gray Wash |
| Furniture Cabinet Features | Adjustable Shelves |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Design Style | Transitional |
| Material | Wood |
| Width (in.) | 40 |
| Width (cm) | 101.6 |
| Depth (in.) | 15 |
| Depth (cm.) | 38.1 |
| Height (in.) | 32 |
| Height (cm.) | 81.28 |
| Shipping Width (in.) | 42.75 |
| Shipping Width (cm) | 108.59 |
| Shipping Depth (in.) | 18 |
| Shipping Depth (cm) | 45.72 |
| Shipping Height (in.) | 35.5 |
| Shipping Height (cm) | 90.17 |
| Product Weight (lbs.) | 52 |
| Product Weight (kg) | 23.59 |
| Weight Kilogram | 30.75 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Gramercy |
| Collection Code | 2156 |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Additional Dimensions | |
| Behind Double Door | 7.5" W x 24" H / 19.05 W x 60.96 H cm |
| Shelf | 19.25" W x 12" D / 48.90 W x 30.48 D cm |
| Floor to Bottom | 4" / 10.16 cm |