For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
The Gramercy collection is a unique and stylish addition to any home. Constructed with great attention to detail and a commitment to quality, it features a wire-brushed finish and metal hardware accents. However, it's the chevron-pattern inlay that steals the show.Read More
Chevron-pattern inlay
Wire-brushed surface treatment
Also available in noir, blanc, grey wash and platinum finish
Care: Dust with a soft dry cloth and apply a quality cream polish to wood surfaces 3-4 times a year. Avoid abrasive or wax cleaners.
*Table only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown |
| Color/Finish Name | Dark Chevron |
| Accent Table Type | Side |
| Table Top Shape | Rectangular |
| Table Top Material | Wood |
| Wood Finish Species | Acacia |
| Wood Finish Material | Veneer, Solid Wood |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Wood |
| Overall Table Length Without Leaf In Inches | 25 |
| Width (in.) | 15 |
| Width (cm) | 38.1 |
| Height (in.) | 28 |
| Height (cm.) | 71.12 |
| Length (in.) | 25 |
| Length (cm) | 63.5 |
| Shipping Width (in.) | 28 |
| Shipping Width (cm) | 71.12 |
| Shipping Depth (in.) | 18 |
| Shipping Depth (cm) | 45.72 |
| Shipping Height (in.) | 31.5 |
| Shipping Height (cm) | 80.01 |
| Product Weight (lbs.) | 31 |
| Product Weight (kg) | 14.06 |
| Weight Kilogram | 14.7 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Gramercy |
| Collection Code | 1756 |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Other Details | |
| Behind Double Doors | 20" W x 14" H / 50.80 W x 35.56 H cm |
| Open Shelf | 20" W x 14" D x 5" H / 50.80 W x 35.56 D x 12.70 H cm |
| Floor to Bottom | 4" / 10.16 cm |