For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
We proudly presents the Global Archive collection, a testament to the mastery of artistry and skill. We have scoured the world to assemble a curated selection of freshly styled accent pieces, each meticulously crafted by our team of expert artisans using only the finest natural materials such as seashell, leather, hardwood, and brass.Read More
The result is a collection of stunning pieces that exude sophistication, refinement, and a little bit of fun.
Shown in white and gold finish
Must be ordered in sets of 3
Set includes 3 tables
*3-Tables only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Gold, White |
| Color/Finish Name | Gold-White |
| Accent Table Type | Nesting |
| Table Top Shape | Round |
| Table Top Material | Stone/Marble |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Stone, Metal |
| Design Style | Contemporary |
| Overall Table Length Without Leaf In Inches | 18 |
| Width (in.) | 18 |
| Width (cm) | 45.72 |
| Height (in.) | 26 |
| Height (cm.) | 66.04 |
| Length (in.) | 18 |
| Length (cm) | 45.72 |
| Shipping Width (in.) | 19.5 |
| Shipping Width (cm) | 49.53 |
| Shipping Depth (in.) | 19.5 |
| Shipping Depth (cm) | 49.53 |
| Shipping Height (in.) | 28.25 |
| Shipping Height (cm) | 71.76 |
| Product Weight (lbs.) | 60 |
| Product Weight (kg) | 27.22 |
| Weight Kilogram | 27.22 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Global Archive |
| Collection Code | 1730 |
| Series | Riviera |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Additional Dimensions | |
| Large Table | 18" W x 8" D x 26" H / 45.72 W x 20.32 D x 66.04 H cm |
| Medium Table | 16" W x 16" D x 24" H / 40.64 W x 40.64 D x 60.96 H cm |
| Small Table | 14" W x 14" D x 22" H / 35.56 W x 35.56 D x 55.88 H cm |