For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
We proudly present the Reeves Nesting Tables in a set of 3, each meticulously crafted by our team of expert artisans using only the finest natural materials such as seashell, leather, hardwood, and brass. The result is a collection of stunning pieces that exude sophistication, refinement, and a little bit of fun.Read More
Shown in natural finish
Set includes three tables
Must be ordered in sets of 3
Also available in black finish
*3-Table only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown, Black |
| Color/Finish Name | Black-Natural |
| Accent Table Type | Nesting |
| Table Top Shape | Novelty |
| Table Top Material | Wood |
| Wood Finish Species | Mango |
| Wood Finish Material | Solid Wood |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Wood |
| Overall Table Length Without Leaf In Inches | 22 |
| Width (in.) | 22 |
| Width (cm) | 55.88 |
| Height (in.) | 18 |
| Height (cm.) | 45.72 |
| Length (in.) | 22 |
| Length (cm) | 55.88 |
| Shipping Width (in.) | 23 |
| Shipping Width (cm) | 58.42 |
| Shipping Depth (in.) | 23 |
| Shipping Depth (cm) | 58.42 |
| Shipping Height (in.) | 5.5 |
| Shipping Height (cm) | 13.97 |
| Product Weight (lbs.) | 32.8 |
| Product Weight (kg) | 14.87 |
| Weight Kilogram | 14.87 |
| Made In | India |
| Collection | Global Archive |
| Collection Code | 1730 |
| Series | Reeves |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Additional Dimensions | |
| First Table | 22" W x 22" D x 18" H / 55.88 W x 55.88 D x 45.72 H cm |
| Second Table | 20" W x 20" D x 16.5" H / 50.80 W x 50.80 D x 41.91 H cm |
| Third Table | 18" W x 18" D x 15" H / 45.72 W x 45.72 D x 38.10 H cm |