For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Make a statement with the Fairview dining collection. The tables are stunning with their open work scrolling detail and chevron table top design, guaranteed to turn heads. The seats are equally impressive, featuring elegant linen-blend upholstery and intricate nail-head trim.Read More
This collection combines bold design elements with practical features, making it a perfect choice for any dining room in need of a sophisticated upgrade.
Upholstered seats
High density foam
Set includes sofa console table and three stools
*Table and 3 stool only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown |
| Color/Finish Name | Oak |
| Number of Pieces | 4 Piece Set |
| Seating Capacity | 3 |
| Upholstery Material | Polyester-Synthetic |
| Table Top Shape | Rectangular |
| Wood Finish Material | Solid Wood, Veneer |
| Wood Finish | White |
| Counter Height Table | Yes |
| Wood Finish Species | Acacia |
| Table Features | Stools Included |
| Armless | Yes |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Finish | White |
| Material | Wood, Fabric |
| Shipping Width (in.) | 78 |
| Shipping Width (cm) | 198.12 |
| Shipping Depth (in.) | 21.75 |
| Shipping Depth (cm) | 55.25 |
| Shipping Height (in.) | 14 |
| Shipping Height (cm) | 35.56 |
| Weight Kilogram | 49.57 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Fairview |
| Collection Code | 1931 |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Dimensions | |
| Table | 74"W x 18"D x 36"H / 187.96 W x 45.72 D x 91.44 H cm |
| Distance Between Legs | 57.5" / 146.05 cm |
| Stool | 16" W x16" L x 24.5" H / 40.64 W x 40.64 L x 62.23 W cm |