For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 19"h x 48"w x 24"d
A simple but stylish occasional group with a rich finish and a casual wire-brushed surface treatment, our Eros group is the solution to your “small budget doesn’t mean small style” situation. This set includes a coffee table and two end tables in either a black or chestnut finish.Read More
Set includes one cocktail table and 2 end tables
Shown in black finish
Also available in chestnut finish
Care: Dust with a soft dry cloth. Avoid abrasive or wax cleaners. Wipe up spills immediately. Use coasters or felt to protect finish.
*Cocktail table and 2 end table only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Black |
| Color/Finish Name | Black |
| Number of Pieces | 3 Piece Set |
| Wood Finish Material | Solid Wood, Veneer |
| Wood Finish | Brushed Black |
| Wood Finish Species | Acacia |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Wood |
| Design Style | Casual |
| Width (in.) | 48 |
| Width (cm) | 121.92 |
| Depth (in.) | 24 |
| Depth (cm.) | 60.96 |
| Height (in.) | 19 |
| Height (cm.) | 48.26 |
| Shipping Width (in.) | 50.5 |
| Shipping Width (cm) | 128.27 |
| Shipping Depth (in.) | 32 |
| Shipping Depth (cm) | 81.28 |
| Shipping Height (in.) | 7.25 |
| Shipping Height (cm) | 18.42 |
| Weight Kilogram | 36.42 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Eros |
| Collection Code | 2089 |
| Manufacturer Warranty | Contact Store For Details |
Additional Dimensions | |
| Coffee Table Dimensions | 48” W x 24” D x 19” H, 121.9W × 61.0D × 48.3H cm |
| Space Between Legs | 41.75” and 17.75”, 106.1W x 45.1D cm |
| Clearance from Floor | 15”, 38.1 cm |
| End Tables Dimensions | 22” W x 22” D x 23” H, 55.9W × 55.9D × 58.4H cm |
| Space Between Legs | 14.5”, 36.83 cm |
| Clearance from Floor | 19.25”, 48.89 cm |