For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
The Eastern Tides Collection exudes coastal ambiance and casual charm, making it a perfect addition to a cozy eat-in kitchen or family dining room. The inviting design of each piece in this collection is carefully wire-brushed to create a worn, comfortable appearance.Read More
The collection's distressed finish and natural texture give it a unique character that add warmth to your space.
Set includes a dining counter drop leaf and (4) X back stools
Two drop leaves
Four backless stools
*5-piece counter drop leaf table and two stools only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown |
| Color-Finish Name | ET Brushed Bisque |
| Number of Pieces | 5 Piece Set |
| Seating Capacity | 4 |
| Table Top Shape | Square |
| Counter Height Table | Yes |
| Armless | Yes |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Wood |
| Design Style | Casual |
| Collection | Eastern Tides |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Dimensions | |
| Counter Drop Leaf Table | 18.5"W x 24"D x 39"H / 46.99cm x 60.96cm x 99.06cm |
| Product Weight | 15.8 lbs / 7.17kg |
| Stools (4) | 17.5"W x 14"D x 24"H / 44.45cm x 35.56cm x 60.96cm |
| Product Weight | 13.4 lbs / 6.08kg |