For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 32"h x 60"w x 19"d
Combining functionality with beauty, our Craftsman accent and media pieces are the perfect addition to any home. With a carefully aged finish, fretwork on the cabinet doors, power units on the chairside tables and desks, and antique hardware, these pieces exude a timeless charm.Read More
Shown in navy finish
Cable management
Adjustable interior shelves
4mm Tempered glass door fronts
Lightly antiqued surface treatment
*Media console only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Blue |
| Color/Finish Name | Navy |
| Number of Doors | 4 |
| Number of Shelves | 1 |
| Wood Finish Species | Acacia |
| Wood Finish | Navy Blue |
| Number of Drawers | 3 |
| Media Furniture Features | Glass Doors |
| Material | Wood, Engineered Wood |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Design Style | Casual |
| Width (in.) | 60 |
| Width (cm) | 152.4 |
| Depth (in.) | 19 |
| Depth (cm.) | 48.26 |
| Height (in.) | 32 |
| Height (cm.) | 81.28 |
| Shipping Width (in.) | 62.5 |
| Shipping Width (cm) | 158.75 |
| Shipping Depth (in.) | 22 |
| Shipping Depth (cm) | 55.88 |
| Shipping Height (in.) | 34.75 |
| Shipping Height (cm) | 88.27 |
| Product Weight (lbs.) | 110 |
| Product Weight (kg) | 49.9 |
| Weight Kilogram | 56.25 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Craftsman |
| Collection Code | 775 |
| Manufacturer Warranty | Contact Store For Details |
Additional Dimensions | |
| Middle Drawer Interior | 24.5" W x 13.25" D x 3.5" H, 62.2 x 33.7 x 8.9 cm |
| Side Drawer Interior | 11.25" W x 13.25" D x 3.5" H, 62.2 x 33.7 x 8.9 cm |
| Behind Double Doors | 26.5" W x 18.25" H, 28.6 x 33.7 x 8.9 cm |
| Shelf | 26.5" W x 18.25" H, 67.3 x 46.4 cm |
| Behind Single Door | 13.5" W x 18.25" H, 68.6 x 38.1 cm |
| Shelf | 14.5" W x 15" D, 36.8 x 38.1 cm |