For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Our Craftsman accent and media pieces are as beautiful as they are functional. These pieces look incredible with a carefully aged finish, fretwork on the cabinet doors, power units on the chairside tables and desks, and antique hardware- but it's the easy storage and saturated colors that makes them a real treasure.Read More
Power unit with 2 outlets and 2 USB ports
One drawer with wood drawer glides
4mm tempered glass door fronts
Also available in antique cream, earl grey, antique blue and navy finish
*Chairside table only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Black |
| Color/Finish Name | Antique Black |
| Accent Table Type | Side |
| Table Top Shape | Rectangular |
| Table Top Material | Wood |
| Wood Finish Species | Acacia |
| Table Features | Storage, Built-In Power Outlets |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Finish | Black |
| Material | Wood, Engineered Wood |
| Design Style | Casual |
| Overall Table Length Without Leaf In Inches | 22 |
| Width (in.) | 16 |
| Width (cm) | 40.64 |
| Height (in.) | 25 |
| Height (cm.) | 63.5 |
| Length (in.) | 22 |
| Length (cm) | 55.88 |
| Shipping Width (in.) | 24.5 |
| Shipping Width (cm) | 62.23 |
| Shipping Depth (in.) | 18.5 |
| Shipping Depth (cm) | 46.99 |
| Shipping Height (in.) | 27.75 |
| Shipping Height (cm) | 70.49 |
| Weight Kilogram | 16.96 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Craftsman |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Additional Dimensions | |
| Drawer | 9.75"W x 11.25"D x 2.25"H, 24.77W x 28.58D x 5.72H cm |
| Door | 12"W x 15.5"H, 30.48W x 39.37H cm |
| Storage | 12"W x 19.5"D x 15.5"H, 30.48W x 49.53D x 39.37H cm |
| Solid Surface Area without Flip-Top | 16"W x 17.5"D, 40.64W x 44.45D cm |