For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Combining functionality with beauty, our Craftsman accent and media pieces are the perfect addition to any home. With a carefully aged finish, fretwork on the cabinet doors, power units on the chairside tables and desks, and antique hardware, these pieces exude a timeless charm.Read More
The easy storage and saturated colors add to their appeal, making them a true treasure for any interior. Whether you're looking to store your media equipment or display your favorite decor, the Craftsman collection is sure to impress with its exceptional craftsmanship and style.
Power unit with 2 outlets and 2 USB ports
One drawer with wood drawer glides
4mm Tempered glass door fronts
Also available in antique blue, earl grey, antique black and navy finish
*Chairside table only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | White |
| Color/Finish Name | Antique Cream |
| Accent Table Type | Side |
| Table Top Shape | Rectangular |
| Table Top Material | Wood |
| Wood Finish Species | Acacia |
| Table Features | Built-In Power Outlets, Storage |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Finish | White |
| Material | Wood, Engineered Wood |
| Design Style | Casual |
| Overall Table Length Without Leaf In Inches | 22 |
| Width (in.) | 16 |
| Width (cm) | 40.64 |
| Height (in.) | 25 |
| Height (cm.) | 63.5 |
| Length (in.) | 22 |
| Length (cm) | 55.88 |
| Shipping Width (in.) | 24.5 |
| Shipping Width (cm) | 62.23 |
| Shipping Depth (in.) | 18.5 |
| Shipping Depth (cm) | 46.99 |
| Shipping Height (in.) | 27.75 |
| Shipping Height (cm) | 70.49 |
| Weight Kilogram | 16.96 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Craftsman |
| Collection Code | 675 |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Additional Dimensions | |
| Drawer | 9.75"W x 11.25"D x 2.25"H, 24.77W x 28.58D x 5.72H cm |
| Door | 12"W x 15.5"H, 30.48W x 39.37H cm |
| Storage | 12"W x 19.5"D x 15.5"H, 30.48W x 49.53D x 39.37H cm |
| Solid Surface Area without Flip-Top | 16"W x 17.5"D, 40.64W x 44.45D cm |