For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
This power chairside table is as useful as it is beautiful. It looks incredible with a carefully aged finish, cabinet door fretwork, and antique hardware, but it's the hidden charger and easy storage that makes it a real treasure. Charge your tablet and plug in a lamp without have a tangle of cords. Power Unit has two outlets and two USB ports.Read More
Shown ing earl grey finish
Power unit with 2 outlets and 2 USB ports
One drawer with wood drawer glides
4mm Tempered glass door fronts
*Table only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Gray |
| Color/Finish Name | Earl Grey |
| Accent Table Type | Side |
| Table Top Shape | Square |
| Seating Capacity | 1 |
| Number of Table Leaves | 2 |
| Table Top Material | Wood |
| Wood Finish Species | Acacia |
| Table Features | Built-In Power Outlets |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Finish | Gray |
| Material | Wood, Engineered Wood |
| Design Style | Casual |
| Width (in.) | 16 |
| Width (cm) | 40.64 |
| Height (in.) | 25 |
| Height (cm.) | 63.5 |
| Length (in.) | 22 |
| Length (cm) | 55.88 |
| Shipping Width (in.) | 24.5 |
| Shipping Width (cm) | 62.23 |
| Shipping Depth (in.) | 18.5 |
| Shipping Depth (cm) | 46.99 |
| Shipping Height (in.) | 27.75 |
| Shipping Height (cm) | 70.49 |
| Product Weight (lbs.) | 29 |
| Product Weight (kg) | 13.15 |
| Weight Kilogram | 16.96 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Craftsman |
| Collection Code | 375 |
| Manufacturer Warranty | Contact Store For Details |
More Attributes | |
| Drawer | 9.75"W x 11.25"D x 2.25"H, 24.8 x 28.6 x 5.7 cm |
| Cabinet Opening | 12"W x 15.5"H, 30.5 x 39.4 cm |
| Area Behind Door | 12"W x 19.5"D x 15.5"H, 30.5 x 49.5 x 39.4 cm |
| Solid Surface Area without Flip-top | 16"W x 17.5"D, 40.6 x 44.5 cm |