For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 32"h x 50"w x 19"d
Combining functionality with beauty, our Craftsman accent and media pieces are the perfect addition to any home. With a carefully aged finish, fretwork on the cabinet doors, power units on the chairside tables and desks, and antique hardware, these pieces exude a timeless charm.Read More
The easy storage and saturated colors add to their appeal, making them a true treasure for any interior. Whether you're looking to store your media equipment or display your favorite decor, the Craftsman collection is sure to impress with its exceptional craftsmanship and style.
Cable management
Adjustable interior shelves
4mm Tempered glass door fronts
Also available in antique blue, antique black, earl grey and anqitue cream finish
Shop the entire collection to complete your living room design
*Media console only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Blue |
| Color/Finish Name | Navy |
| Number of Doors | 3 |
| Number of Shelves | 2 |
| Wood Finish Species | Acacia |
| Wood Finish | Navy Blue |
| Number of Drawers | 2 |
| Media Furniture Features | Adjustable Shelves, Glass Doors, Cable Management |
| Material | Engineered Wood |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Width (in.) | 50 |
| Width (cm) | 127 |
| Depth (in.) | 19 |
| Depth (cm.) | 48.26 |
| Height (in.) | 32 |
| Height (cm.) | 81.28 |
| Shipping Width (in.) | 52.75 |
| Shipping Width (cm) | 133.99 |
| Shipping Depth (in.) | 21.25 |
| Shipping Depth (cm) | 53.98 |
| Shipping Height (in.) | 35 |
| Shipping Height (cm) | 88.9 |
| Product Weight (lbs.) | 87 |
| Product Weight (kg) | 39.46 |
| Weight Kilogram | 45.95 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Craftsman |
| Collection Code | 775 |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Additional Dimensions | |
| Drawer Interior | 20" W x 15.25" D x 3.25" H / 50.8 W x 38.74 D x 8.26 H cm |
| Behind Double Door | 29.5" W x 18.25" H / 74.93 W x 46.36 H cm |
| Shelf | 21.75" W x 15" D / 55.25 W x 38.1 D cm |
| Behind Single Door | 14" W x 18.25" H / 35.56 W x 46.36 H cm |
| Shelf | 15.25" W x 15" D / 38.74 W x 38.1 D cm |