For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 32"h x 32"w x 15"d
Combining functionality with beauty, our Craftsman accent and media pieces are the perfect addition to any home. With a carefully aged finish, fretwork on the cabinet doors, power units on the chairside tables and desks, and antique hardware, these pieces exude a timeless charm.Read More
Shown in navy finish
One drawer with wood drawer glides
Fixed shelf
4mm Tempered glass door fronts
Also available in antique black, antique blue, earl grey and antique cream finish
*Chest only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Blue |
| Color/Finish Name | Navy |
| Number of Doors | 2 |
| Number of Drawers | 1 |
| Wood Finish | Navy Blue |
| Wood Finish Species | Acacia |
| Furniture Cabinet Features | Glass Doors |
| Casters/Wheels | No |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Design Style | Casual |
| Material | Engineered Wood |
| Width (in.) | 32 |
| Width (cm) | 81.28 |
| Depth (in.) | 15 |
| Depth (cm.) | 38.1 |
| Height (in.) | 32 |
| Height (cm.) | 81.28 |
| Shipping Width (in.) | 34.5 |
| Shipping Width (cm) | 87.63 |
| Shipping Depth (in.) | 17.5 |
| Shipping Depth (cm) | 44.45 |
| Shipping Height (in.) | 34.5 |
| Shipping Height (cm) | 87.63 |
| Product Weight (lbs.) | 45 |
| Product Weight (kg) | 20.41 |
| Weight Kilogram | 25.4 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Craftsman |
| Collection Code | 775 |
| Manufacturer Warranty | Contact Store For Details |
Additional Dimensions | |
| Drawer Interior | 24.75" W x 11.5" D x 3.75" H, 62.9 x 29.2 x 9.5 cm |
| Behind Double Door | 26" W x 18.25" H, 26" W x 18.25" H |
| Shelf | 26.5" W x 12.5" D, 26.5" W x 12.5" D |