For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 30"h x 48"w x 20"d
Our Craftsman accent and media pieces are as beautiful as they are functional. These pieces look incredible with a carefully aged finish, fretwork on the cabinet doors, power units on the chairside tables and desks, and antique hardware- but it's the easy storage and saturated colors that makes them a real treasure.Read More
Power unit with 2 outlets and 2 USB ports
2 drawers with wood drawer glides
Metal pull out handle
*Desk only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | White |
| Color/Finish Name | Antique Cream |
| Desk Configuration | Rectangular |
| Desk Installation | Free-Standing |
| Wood Finish Species | Acacia |
| Desk Features | Built-In Power Outlets, Includes Storage, USB Ports |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Engineered Wood |
| Width (in.) | 48 |
| Width (cm) | 121.92 |
| Depth (in.) | 20 |
| Depth (cm.) | 50.8 |
| Height (in.) | 30 |
| Height (cm.) | 76.2 |
| Shipping Width (in.) | 51.25 |
| Shipping Width (cm) | 130.18 |
| Shipping Depth (in.) | 26 |
| Shipping Depth (cm) | 66.04 |
| Shipping Height (in.) | 8 |
| Shipping Height (cm) | 20.32 |
| Weight Kilogram | 23.54 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Craftsman |
| Collection Code | 675 |
| Manufacturer Warranty | Contact Store For Details |
Additional Dimensions | |
| Drawers | 16.5" x 11.25" x 1.75" / 41.91 × 28.58 × 4.45 cm |
| Floor to Bottom | 24" / 60.96 cm |
| Between Legs | 40.75" / 103.51 cm |