For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 32"h x 60"w x 19"d
Combining functionality with beauty, our Craftsman accent and media pieces are the perfect addition to any home. With a carefully aged finish, fretwork on the cabinet doors, power units on the chairside tables and desks, and antique hardware, these pieces exude a timeless charm.Read More
The easy storage and saturated colors add to their appeal, making them a true treasure for any interior. Whether you're looking to store your media equipment or display your favorite decor, the Craftsman collection is sure to impress with its exceptional craftsmanship and style.
Cable management
Adjustable interior shelves
4mm tempered glass door fronts
Lightly antiqued surface treatment
Available in antique blue, earl grey, antique black and navy finish
Care: Dust with a soft, dry cloth periodically as needed
*Media console only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Beige |
| Color/Finish Name | Antique Cream |
| Number of Doors | 4 |
| Number of Shelves | 6 |
| Wood Finish Species | Acacia |
| Wood Finish | Antique Cream |
| Number of Drawers | 3 |
| Media Furniture Features | Cable Management, Glass Doors |
| Material | Wood, Engineered Wood |
| Finish | Antique Cream |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Width (in.) | 60 |
| Width (cm) | 152.4 |
| Depth (in.) | 19 |
| Depth (cm.) | 48.26 |
| Height (in.) | 32 |
| Height (cm.) | 81.28 |
| Shipping Width (in.) | 62.5 |
| Shipping Width (cm) | 158.75 |
| Shipping Depth (in.) | 22 |
| Shipping Depth (cm) | 55.88 |
| Shipping Height (in.) | 34.6 |
| Shipping Height (cm) | 87.88 |
| Product Weight (lbs.) | 110 |
| Product Weight (kg) | 49.9 |
| Weight Kilogram | 56.25 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Craftsman |
| Collection Code | 675 |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Additional Dimensions | |
| Middle Drawer | 24.5" W x 13.25" D x 3.5" H, 62.23W x 33.66D x 8.89H cm |
| Side Drawers | 11.25" W x 13.25" D x 3.5" H, 28.58W x 33.66D x 8.89H cm |
| Middle Cabinet | 26.5" W x 17"D x 18.75''H, 67.31W x 43.18D x 47.63H cm |
| Side Cabinet | 13.5''W x 17''D x 18.75''H, 34.29W x 43.18D x 47.63H cm |