For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 34"h x 33"w x 17"d
The Colhane collection boasts incredible patina and stunning parquet detailing, making it a standout option for any storage needs. Whether you're looking for a dining buffet, media console, entryway accent, or bedroom storage, these cases are the perfect solution.Read More
Available in a range of finishes and sizes, the Colhane collection allows you to choose the ideal piece to fit your unique style and storage requirements. With its exquisite craftsmanship and versatile design, this collection is a must-have for any home.
Adjustable interior shelf
Cable management
MCM-style hardware
Parquet-style door front
Care: Wipe clean with a soft damp cloth and apply a quality cream polish to wood surfaces 3-4 times a year. Avoid abrasive or wax cleaners. Wipe up spills immediately. Avoid direct contact with high heat.
*Cabinet only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown |
| Color/Finish Name | Walnut |
| Wood Finish Material | Veneer, Solid Wood |
| Wood Finish Species | Acacia |
| Furniture Cabinet Features | Adjustable Shelves, Cable Management |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Wood |
| Width (in.) | 33 |
| Width (cm) | 83.82 |
| Depth (in.) | 17 |
| Depth (cm.) | 43.18 |
| Height (in.) | 34 |
| Height (cm.) | 86.36 |
| Shipping Width (in.) | 29 |
| Shipping Width (cm) | 73.66 |
| Shipping Depth (in.) | 36.5 |
| Shipping Depth (cm) | 92.71 |
| Shipping Height (in.) | 10 |
| Shipping Height (cm) | 25.4 |
| Product Weight (lbs.) | 59 |
| Product Weight (kg) | 26.76 |
| Weight Kilogram | 32.39 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Colhane |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Additional Dimensions | |
| Behind Doors | 31.25" W x 24.25" H / 79.38 W x 61.60 H cm |
| Shelf | 31.25" W x 13" D / 79.38 W x 33.02 D cm |
| Floor to Bottom | 7.25" / 18.42 cm |