For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 30"h x 50"w x 19"d
With an air of industrial history, Jofran's Cannon Valley collection is a beautiful tribute to the past while maintaining a distinctly contemporary feel. Apothecary hardware add to the character of these pieces, while sturdy construction, clean lines, and ample storage make Cannon Valley a wonderful add to any home.Read More
Shown in brown finish
Adjustable interior shelf
Three drawers with wood drawer glides
*Media console only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown |
| Color/Finish Name | Brown |
| Number of Doors | 2 |
| Number of Shelves | 3 |
| Wood Finish Species | Acacia |
| Wood Finish | Distressed |
| Wood Finish Material | Veneer, Solid Wood |
| Number of Drawers | 3 |
| Media Furniture Features | Cable Management, Adjustable Shelves |
| Material | Wood |
| Finish | Distressed |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Design Style | Modern |
| Width (in.) | 50 |
| Width (cm) | 127 |
| Depth (in.) | 19 |
| Depth (cm.) | 48.26 |
| Height (in.) | 30 |
| Height (cm.) | 76.2 |
| Shipping Width (in.) | 52.5 |
| Shipping Width (cm) | 133.35 |
| Shipping Depth (in.) | 21.5 |
| Shipping Depth (cm) | 54.61 |
| Shipping Height (in.) | 32.5 |
| Shipping Height (cm) | 82.55 |
| Product Weight (lbs.) | 102 |
| Product Weight (kg) | 46.27 |
| Weight Kilogram | 46.27 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Cannon Valley |
| Collection Code | 1512 |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Additional Dimensions | |
| Open Center | 17.25" W x 17" H / 43.82 W x 43.18 H cm |
| Center Drawer | 15.25" W x 13.5" D x 5" H / 38.74 W x 34.29 D x 12.70 H cm |
| Side Drawer | 9.5" W x 13.5" D x 5" H / 24.13 W x 34.29 D x 12.70 H cm |
| Cabinet | 11.5" W x 17" D x 16" H / 29.21 W x 43.18 D x 40.64 H cm |