For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Clean lines, splashes of color, and fresh style are just some of the reasons we love the new Urban Archive Collection. It's a fashion-fresh, color-rich mix and match dining collection that combines the beauty of Indian acacia, mango, and walnut veneer tables with the appealing hues, softness, and bevy of comfortable upholstered chairs.Read More
Set includes dining table, one bench and four dining chairs
Rectangular table top shape
Upholstered seat
*Dining table, 1-bench and 4-dining chairs only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Orange, Brown |
| Color/Finish Name | Auburn |
| Number of Pieces | 6 Piece Set |
| Seating Capacity | 6 |
| Table Top Shape | Rectangular |
| Wood Finish Material | Solid Wood, Veneer |
| Wood Finish Species | Acacia/Mango/Walnut |
| Armless | Yes |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Wood, Fabric |
| Design Style | Casual |
| Collection | Bodhi |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Dimensions | |
| Dining Table | 42" W x 70" D x 30" H | 106.68 cm x 177.8 cm x 76.2 cm |
| Product Weight | 150 lbs | 68.04 kg |
| Bench | 50"W x 16"D x 18"H / 127cm x 40.64cm x 45.72cm |
| Product Weight | 40.8 lbs / 89.95Kg |
| Wilson Chair (4) | 20"W x 24"D x 34"H / 50.8cm x 60.96cm x 86.36cm |
| Product Weight | 19.9 lbs / 43.87kg |