For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 35"h x 58"w x 17"d
These versatile cabinets will be a stylish focal point anywhere in your home. Glass inlay doors with elegant fretwork and three alluring two toned finishes, all available in three sizes, choosing your favorite will be your hardest decision.Read More
Adjustable interior shelf
2 drawers with wood drawer glides
4mm Tempered glass door fronts
Wire-brush surface treatment
Also available in brushed blue and brushed white finish
Care: Dust with a soft dry cloth and apply a quality cream polish to wood surfaces 3-4 times a year. Avoid abrasive or wax cleaners.
*Chest only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Gray, Beige |
| Color/Finish Name | Brushed Gray |
| Number of Doors | 4 |
| Number of Shelves | 4 |
| Wood Finish | Gray |
| Wood Finish Material | Solid Wood, Veneer |
| Wood Finish Species | Acacia |
| Furniture Cabinet Features | Drawer Organizers, Adjustable Shelves |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Finish | Gray |
| Material | Wood |
| Width (in.) | 58 |
| Width (cm) | 147.32 |
| Depth (in.) | 17 |
| Depth (cm.) | 43.18 |
| Height (in.) | 35 |
| Height (cm.) | 88.9 |
| Shipping Width (in.) | 60.25 |
| Shipping Width (cm) | 153.04 |
| Shipping Depth (in.) | 19.25 |
| Shipping Depth (cm) | 48.9 |
| Shipping Height (in.) | 35.25 |
| Shipping Height (cm) | 89.54 |
| Product Weight (lbs.) | 97 |
| Product Weight (kg) | 44 |
| Weight Kilogram | 50.48 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Aurora Hills |
| Collection Code | 1999 |
| Manufacturer Warranty | Contact Store For Details |
Additional Dimensions | |
| Drawer Interior | 23.5" W x 13.25" D x 4.25" H, 59.7W x 33.7D x 10.8H cm |
| Behind Double Door | 25" W x 21" H, 63.5W x 53.3H cm |
| Shelf Dimension | 27.5" W x 12.5" D, 69.9W x 31.8D cm |