For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Jofran Inc. Asbury Park 5-Piece dining set offers a fresh, inviting look with a two-tone finish and practical seating. Designed for everyday meals and gatherings, it provides construction, chairs, and a versatile style that complements dining spaces.Read More
Set includes a dining counter drop leaf and (4) X back stools
Two 15" drop leaves
Removable wine storage
Two drawers with wood drawer glide
Adjustable shelf
*5-piece counter drop leaf table and stools only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown, White |
| Color/Finish Name | AP White-Autumn Brown |
| Number of Pieces | 5 Piece Set |
| Seating Capacity | 4 |
| Table Top Shape | Square |
| Wood Finish Material | Solid Wood, Veneer |
| Wood Finish Species | Acacia |
| Armless | Yes |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Wood |
| Design Style | Modern |
| Collection | Asbury Park |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Dimensions | |
| Counter Drop Leaf Table | 18"W x 42"D x 36"H / 45.72cm x 106.68cm x 91.44cm |
| Product Weight | 106 lbs / 238.1kg |
| X BackStools (4) | 19"W x 21"D x 40"H / 48.26cm x 53.34cm x 101.6cm |
| Product Weight | 15 lbs / 33.07kg |