For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 32"h x 32"w x 15"d
The Artisan's Craft collection has been carefully hewn to showcase the rich character of its solid hardwood construction. Each piece features entirely unique distressing and personality- bringing vibrant accent pieces to any room in the home.Read More
Adjustable interior shelf
3 drawers with wood drawer glides
Also available in dakota oak and washed grey finish
*Chest only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | White |
| Color/Finish Name | Distressed Weathered White |
| Wood Finish | White |
| Wood Finish Material | Veneer, Solid Wood |
| Wood Finish Species | Acacia |
| Furniture Cabinet Features | Adjustable Shelves |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Wood |
| Finish | White |
| Design Style | Rustic |
| Width (in.) | 32 |
| Width (cm) | 81.28 |
| Depth (in.) | 15 |
| Depth (cm.) | 38.1 |
| Height (in.) | 32 |
| Height (cm.) | 81.28 |
| Shipping Width (in.) | 34.75 |
| Shipping Width (cm) | 88.27 |
| Shipping Depth (in.) | 17.75 |
| Shipping Depth (cm) | 45.09 |
| Shipping Height (in.) | 34.75 |
| Shipping Height (cm) | 88.27 |
| Product Weight (lbs.) | 59.03 |
| Product Weight (kg) | 26.78 |
| Weight Kilogram | 26.76 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Artisan's Craft |
| Collection Code | 1744 |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Additional Dimensions | |
| Drawer | 10.5" W x 11.25" D x 5" H / 26.67 W x 28.58 D x 12.70 H cm |
| Cabinet | 14" W x 13.25" D x 15.5" H / 35.56 W x33.66 D x 39.37 H cm |
| Door | 12.5" W x 15.5" D / 31.75 W x 39.37 D cm |