For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 32"h x 60"w x 19"d
The Artisan's Craft collection has been carefully hewn to showcase the rich character of its solid hardwood construction. Each piece features entirely unique distressing and personality- bringing vibrant accent pieces to any room in the home.Read More
Adjustable interior shelf
2 drawers with wood drawer glides
Metal pull out handle
*Media console only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown |
| Color/Finish Name | Dakota Oak |
| Number of Doors | 2 |
| Number of Shelves | 5 |
| Number of Drawers | 3 |
| Media Furniture Features | Adjustable Shelves |
| Material | Wood |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Design Style | Rustic |
| Width (in.) | 60 |
| Width (cm) | 152.4 |
| Depth (in.) | 19 |
| Depth (cm.) | 48.26 |
| Height (in.) | 32 |
| Height (cm.) | 81.28 |
| Shipping Width (in.) | 63 |
| Shipping Width (cm) | 160.02 |
| Shipping Depth (in.) | 22 |
| Shipping Depth (cm) | 55.88 |
| Shipping Height (in.) | 34.5 |
| Shipping Height (cm) | 87.63 |
| Product Weight (lbs.) | 93 |
| Product Weight (kg) | 42.18 |
| Weight Kilogram | 42.18 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Artisan's Craft |
| Collection Code | 1742 |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Additional Dimensions | |
| Open Center | 21.25" W x 17.5" D x 6" H / 53.98 W x 44.45 D x 15.24 H cm |
| Open Side | 15.5" W x 17.5" D x 6" H / 39.37 W x 44.45 D x 15.24 H cm |
| Bottom Drawer | 19" W x 13.25" D x 7.5" H / 48.26 W x 33.66 D x 19.05 H cm |
| Top Drawer | 19" W x 13.25" D x 3.25" H / 48.26 W x 33.66 D x 8.26 H cm |
| Door | 15.5" W x 15.25" D / 39.37 W x 38.74 D cm |
| Cabinet | 17.25" W x 17.5" D x1 5.25" H / 43.82 W x 44.45 D x 38.74 H cm |
| Shelf | 17" W x 16" D / 43.18 W x 40.64 D cm |