For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 32"h x 50"w x 16"d
Add glam to your living or bedroom area with this Argyle Glen accent cabinet. The item provides compliments to other furniture that surrounds itself. Make a bold statement by incorporating this stunning furniture to your home.Read More
Adjustable interior shelf
Wire-brush surface treatment
Also available in 60 inches
Care: Dust with a soft, dry cloth periodically as needed.
*Cabinet only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Gold, White |
| Color/Finish Name | Gold-White |
| File Cabinet Type | Lateral |
| Furniture Cabinet Features | Adjustable Shelves |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Engineered Wood |
| Width (in.) | 50 |
| Width (cm) | 127 |
| Depth (in.) | 16 |
| Depth (cm.) | 40.64 |
| Height (in.) | 32 |
| Height (cm.) | 81.28 |
| Shipping Width (in.) | 53 |
| Shipping Width (cm) | 134.62 |
| Shipping Depth (in.) | 20 |
| Shipping Depth (cm) | 50.8 |
| Shipping Height (in.) | 34.75 |
| Shipping Height (cm) | 88.27 |
| Product Weight (lbs.) | 111 |
| Product Weight (kg) | 50.35 |
| Weight Kilogram | 58.11 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Argyle Glen |
| Collection Code | 2069 |
| Manufacturer Warranty | Contact Store For Details |
Additional Dimensions | |
| Door | 24" W x 22.5" H, 60.96W x 57.15H cm |
| Shelf Dimensions | 24" W x 13.75" D, 60.96W x 34.93D cm |
| Floor to Bottom | 5.75", 14.61 cm |