For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 34"h x 52"w x 19"d
Infused with a contemporary flair, this 72" trestle-styled table exudes a farmhouse-inspired aesthetic that accommodates six diners with ease. The collection's allure is further enhanced by the slatback chairs, stools, and backless benches, featuring exquisite upholstery and embellished with nailhead trim.Read More
Shown in brown finish
Wine bottle storage
Metal pull out handle
Shop the entire collection to complete your dining room design
*Table only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown |
| Color/Finish Name | Brown |
| Material | Wood |
| Sideboards And Buffet Features | Bottle Storage |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Design Style | Contemporary |
| Width (in.) | 52 |
| Width (cm) | 132.08 |
| Depth (in.) | 19 |
| Depth (cm.) | 48.26 |
| Height (in.) | 34 |
| Height (cm.) | 86.36 |
| Shipping Width (in.) | 55.5 |
| Shipping Width (cm) | 140.97 |
| Shipping Depth (in.) | 22.5 |
| Shipping Depth (cm) | 57.15 |
| Shipping Height (in.) | 38.75 |
| Shipping Height (cm) | 98.43 |
| Product Weight (lbs.) | 132.2 |
| Product Weight (kg) | 59.96 |
| Weight Kilogram | 59.96 |
| Collection | American Rustics |
| Collection Code | 1838/9 |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Additional Dimensions | |
| Drawer | 11" W x 11.75" D x 3.75" H / 27.94 W x 29.85 D x 9.53 H cm |
| Door | 14.25" W x 26.5" D / |
| Shelves | 13" / 33.02 cm / 36.20 W x 67.31 D cm |