For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Infused with a contemporary flair, this 72" trestle-styled dining table exudes a farmhouse-inspired aesthetic that accommodates six diners with ease. The collection's allure is further enhanced by the slatback chairs and backless bench, featuring exquisite upholstery and embellished with nailhead trim.Read More
Set includes counter table, (4) stools and (1) bench
Upholstered seat
Slatback stool
*6-piece table and stool and bench only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Gray, Brown |
| Color/Finish Name | Dark Brown-Gray |
| Number of Pieces | 6 Piece Set |
| Seating Capacity | 6 |
| Table Top Shape | Rectangular |
| Counter Height Table | Yes |
| Armless | Yes |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Wood, Fabric |
| Design Style | Contemporary |
| Collection | American Rustics |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Dimensions | |
| Counter Table | 36"W x 72"D x 36"H / 91.44cm x 182.88cm x 91.44cm |
| Product Weight | 96.7 lbs / 213.19kg |
| Bench | 42"W x 15"D x 24"H / 106.68cm x 38.1cm x 60.96cm |
| Product Weight | 28.8 Lbs / 63.49kg |
| Slatback Counter Stool (4) | 21"W x 23"D x 41"H / 53.34cm x 58.42cm x 104.14cm |
| Product Weight | 24.4 Lbs / 53.79kg |