For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
The Altamonte collection flawlessly incorporates dining features into a pristine, contemporary design constructed from acacia wood and veneer. Adorned with striking silver hardware and a variety of finishes, this collection introduces a whole new level of sophistication to your dining area.Read More
12" Extension leaf
Double access storage in table base
Also available in brushed grey finish
Shop the entire collection to complete your dining room design
*Table only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Black |
| Color/Finish Name | Dark Charcoal |
| Table Height | Counter Height |
| Table Top Shape | Rectangular |
| Counter Height Table | Yes |
| Seating Capacity | 4 |
| Expanded Seating Capacity | 6 |
| Number of Table Leaves | 1 |
| Extension Leaf Type | Removable |
| Table Top Material | Wood |
| Base Material | Wood |
| Wood Finish Material | Solid Wood, Veneer |
| Wood Finish | Dark Charcoal |
| Wood Finish Species | Acacia |
| Dining Table Features | Adjustable Height, Leaf Included |
| Adjustable Height | Yes |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Wood |
| Design Style | Contemporary |
| Individual Extension Leaf Width (in.) | 12 |
| Individual Extension Leaf Width (cm.) | 30.48 |
| Width (in.) | 42 |
| Width (cm) | 106.68 |
| Length (in.) | 60 |
| Length (cm) | 152.4 |
| Maximum Extended Length (in.) | 72 |
| Maximum Extended Length (cm.) | 182.88 |
| Overall Table Length Without Leaf In Inches | 60 |
| Height (in.) | 36 |
| Height (cm.) | 91.44 |
| Shipping Width (in.) | 63.25 |
| Shipping Width (cm) | 160.66 |
| Shipping Depth (in.) | 45.25 |
| Shipping Depth (cm) | 114.94 |
| Shipping Height (in.) | 10 |
| Shipping Height (cm) | 25.4 |
| Product Weight (lbs.) | 177.5 |
| Product Weight (kg) | 80.51 |
| Weight Kilogram | 80.51 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Altamonte |
| Collection Code | 1851 |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Additional Dimensions | |
| Storage Base | 48" W x 19.5" D / 121.92 W x 49.53 D cm |
| Storage | 15.5" W x 17" D x 14" H / 39.37 W x 43.18 D x 35.56 H cm |
| Open Storage | 47.5" W x 19" D x 10.5" H / 120.65 W x 48.26 D x 26.67 H cm |