For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
The Altamonte Collection flawlessly incorporates dining features into a pristine, contemporary design constructed from acacia wood and veneer. Adorned with striking silver hardware and a variety of finishes, this collection introduces a whole new level of sophistication to your dining area.Read More
Set includes round counter table and (4) ladderback stools
Upholstered seat
Round glass top
*5-piece table and stool only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Black, Gray |
| Color/Finish Name | Dark Charcoal-Gray Charcoal |
| Number of Pieces | 5 Piece Set |
| Seating Capacity | 4 |
| Table Top Shape | Round |
| Wood Finish Material | Solid Wood, Veneer |
| Counter Height Table | Yes |
| Wood Finish Species | Acacia |
| Armless | Yes |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Wood, Glass, Fabric |
| Design Style | Contemporary |
| Collection | Altamonte |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Dimensions | |
| Counter Table | 48"W x 48"D x 36"H / 121.9cm x 121.92cm x 91.44cm |
| Product Weight | 115 lbs / 62.16kg |
| Stool (4) | 20"W x 23"D x 42"H / 50.8cm x 58.42cm x 106.68cm |
| Product Weight | 20.8 Lbs / 9.43kg |