For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Inspired by rustic chic design, the Rock Valley collection is crafted from pine and mango wood. This two-tone collection features beautifully turned legs, making each piece a statement addition to your space.Read More
Crafted of mango and solid pine wood
Finish is achieved through a multi-step lacquer process in a brown tone
Mortise and tenon construction offers stability and durability
*Dining table only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown, White |
| Color/Finish Name | Brown/White |
| Table Height | Standard Height |
| Table Top Shape | Round |
| Seating Capacity | 4 |
| Table Top Material | Wood |
| Base Material | Wood |
| Wood Finish Material | Solid Wood |
| Wood Finish Species | Mango/Parota/Pine |
| Assembly Required | Yes |
| Material | Wood |
| Design Style | Rustic |
| Width (in.) | 59 |
| Width (cm) | 149.86 |
| Length (in.) | 59 |
| Length (cm) | 149.86 |
| Overall Table Length Without Leaf In Inches | 59 |
| Height (in.) | 29.75 |
| Height (cm.) | 75.57 |
| Shipping Width (in.) | 61.25 |
| Shipping Width (cm) | 155.58 |
| Shipping Depth (in.) | 3 |
| Shipping Depth (cm) | 7.62 |
| Shipping Height (in.) | 61.25 |
| Shipping Height (cm) | 155.58 |
| Product Weight (lbs.) | 212.08 |
| Product Weight (kg) | 96.20 |
| Collection | Rock Valley |
| Collection Code | IFD1921 |
| Manufacturer Warranty | Contact Store For Details |
Additional Information: | |
Round Table Top (IFD1921RNDTP) | |
| Dimensions | 65" x 5.5" x 64.75", 165.1cm x 13.97cm x 164.47 |
| Weight | 111 lbs, 50.35 kg |
Round Table Base (IFD1921RNDBA) | |
| Dimensions | 31" x 31" x 30", 78.74cm x 78.74cm x 76.2cm |
| Weight | 101 lbs, 45.81 kg |