For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
This pub style shuffleboard table is constructed with tension rods for stability. The gaming board surface has a shiny, polished wax coating to ensure the game puck glides from end to end. The transitional style of this piece will flow with any game room setting or gaming furniture you may have.Read More
Two bead style scorers
Steel inside bumper to prevent damages to wood framing
Includes 1 brush and 1 can of wax for maintenance
*Game table only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Product Weight (lbs.) | 205.03 |
| Color | Brown |
| Color/Finish Name | Brown |
| Playsurface Color | Light Brown |
| Playsurface Material | Spruce |
| Game Options | Shuffleboard |
| Table Top Shape | Rectangular |
| Table Top Material | Other |
| Base Material | Wood |
| Wood Finish Material | Veneer |
| Wood Finish Species | Spruce |
| Assembly Required | Yes |
| Material | Wood |
| Design Style | Transitional |
| Width (in.) | 30 |
| Length (in.) | 108 |
| Overall Table Length Without Leaf In Inches | 108 |
| Height (in.) | 32 |
| Shipping Width (in.) | 110.5 |
| Shipping Depth (in.) | 42.75 |
| Shipping Height (in.) | 6.13 |
| Collection | Titus |
| Manufacturer Warranty | Contact Store For Details |
Additional Dimensions | |
| Interior Playfield | 92"W x 16"D x 2"H |
| Top Rails | 3"W |
| Floor to Bottom of Table | 27" |
| Leg Height | 28" |
| Puck Diameter | 2" |