For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 34"h x 61"w x 37"d
The Hampton loveseat is a sleek addition for your office, living room, and more. Upholstered in rich leather in fiero black with wooden tapered legs. It is the perfect mixture of style and comfort. Piped seams add a touch of sophistication.Read More
Clean, stitched lines
Upholstered in genuine leather
Cushion back
Square arms
Apart of the hanson upholstery collection
*Loveseat only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Black |
| Color/Finish Name | Black |
| Seating Capacity | 2 |
| Back Style | Pillow |
| Upholstery Material | Leather |
| Upholstery Pattern | Solid |
| Pillow Back Type | Loose |
| Material | Leather |
| Wood Finish | Dark Brown |
| Wood Finish Species | Pine |
| Design Style | Modern |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Overall Sofa Width In | 61 |
| Seat Width ( in.) | 46.5 |
| Seat Depth (in.) | 22.45 |
| Seat Height (in.) | 19.25 |
| Width (in.) | 61 |
| Depth (in.) | 37 |
| Height (in.) | 34 |
| Shipping Width (in.) | 62 |
| Shipping Depth (in.) | 38 |
| Shipping Height (in.) | 23 |
| Product Weight (lbs.) | 112.4 |
| Collection | Hampton |
| Collection Code | UHT37 |
| Manufacturer Warranty | Contact Store For Details |
Other Dimensions | |
| Floor to Seat Height: | 19.25" |
| Top Chair to Top Seat: | 17" |
| Back Height from Seat: | 17" |
| Arm Width: | 6.6" |
| Floor to Arm: | 27" |