For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Make every meal stylish with this beautifully crafted dining table. Featuring a warm walnut finish and clean, modern lines, it brings a touch of sophistication to any dining space. The spacious surface provides plenty of room for family gatherings or dinner parties, blending timeless elegance with everyday functionality.Read More
Acacia solid wood framing and surfaces
Trestle base design
Double pedestal base
Rich, walnut finish
Natural wood grains in table
Includes: Two 12" Removable, Extension Leaves
*Table only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown |
| Color-Finish Name | Wanut |
| Table Height | Standard Height |
| Table Top Shape | Rectangular |
| Seating Capacity | 6 |
| Expanded Seating Capacity | 8 |
| Number of Table Leaves | 2 |
| Extension Leaf Type | Removable |
| Table Top Material | Wood |
| Base Material | Wood |
| Wood Finish Material | Veneer, Solid Wood |
| Wood Finish | Gray |
| Wood Finish Species | Acacia/Oak |
| Dining Table Features | Leaf Included |
| Adjustable Height | No |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Wood |
| Design Style | Rustic |
| Individual Extension Leaf Width (in.) | 12 |
| Width (in.) | 42 |
| Length (in.) | 84 |
| Maximum Extended Length (in.) | 108 |
| Overall Table Length Without Leaf In Inches | 84 |
| Height (in.) | 30 |
| Shipping Width (in.) | 31 |
| Shipping Depth (in.) | 29 |
| Shipping Height (in.) | 11 |
| Product Weight (lbs.) | 254.1 |
| Collection | Gramercy |
| Manufacturer Warranty | Contact Store For Details |
Dimensions | |
| Dining table top | 42"x84"x4" |
| Dining table base | 30"x65"x27" |
| Floor to bottom of table top | 25.5" |
| Inner distance from pedestal to pedestal | 48" |