For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Add some modern aesthetic to your living space with the Edison Occasional Tables. It provides ample surface area for decorative items and daily essentials right at your side. With its sleek black pedestal base and white marble-like top, this piece exudes elegance and sophistication.Read More
White marble-like top
Black pedestal base
Square top and base design
Rounded corners
Primary Material: Wood
*Occasional table set only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | White, Black |
| Color-Finish Name | Black/White |
| Number of Pieces | 2 Piece Set |
| Table Top Shape | Square |
| Assembly Required | Yes |
| Material | Wood, Stone, Engineered Wood |
| Design Style | Modern |
| Product Weight (lbs.) | 129 |
| Collection | Edison |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Limited |
| Component Cubes | 14 |
Dimensions | |
| Coffee Table | 36"W x 36"D x 18"H |
| End Table | 22"W x 22"D x 22"H |
| Top Thickness | 1.75'' |
| Box 1 | 39"W x 39"D x 4"H |
| Weight | 44 lbs |
| Box 2 | 23"W x 23"D x 19"H |
| Weight | 49 lbs |
| Box 3 | 25"W x 25"D x 4"H |
| Weight | 20 lbs |