For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 66"h x 81"w x 113"d
The Colorado City King Storage Bed in Charcoal combines style and functionality. Featuring built-in storage drawers, it offers ample space for essentials while maintaining a sleek, modern look. The charcoal hue adds a contemporary touch, making it a perfect centerpiece for any bedroom.Read More
Material: Wood
Finish: Black
Four (4) storage drawers
*Storage bed only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Black |
| Color-Finish Name | Black Charcoal |
| Bed Size | King |
| Bed Type | Panel |
| Bed Base Type | Slatted |
| Number of Drawers | 4 |
| Bed Features | Storage |
| Material | Wood |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Width (in.) | 81 |
| Depth (in.) | 113 |
| Height (in.) | 66 |
| Product Weight (lbs.) | 356.4 |
| Collection | Colorado City |
| Manufacturer Warranty | Contact Store For Details |
Other Dimensions | |
| Headboard Dimensions | 79"W x 9"D x 66"H |
| Weight | 121 lbs |
| Footboard with Two (2) Drawers and 13 Slats Dimensions | 81"W x 22"D x 20"H |
| Weight | 118.8 lbs |
| Drawer Dimensions | 50"W x 18"D x 9"H |
| Weight | 61.6 lbs |
| Rails Dimensions | 82"W x 2"D x 12"H |
| Weight | 55 lbs |