For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
The aesthetically pleasing Clara foosball table provides an attractive, fun, and functional elements for your indoor or outdoor spaces. The stylish gaming table has a durable exterior with a beautiful contrast finish. The sturdy box legs and linear design combine stability and composition.Read More
The play-field was constructed to insure a true level surface for accurate table play. The stainless steel rods and easy spin bearings with counterbalanced players keep the ball in play for continuous fast paced action! This is the perfect addition to your game room for some friendly competition.
Eight molded hand grips surround the table allowing for up to four players at a time
Black laminate veneer that surrounds the table and has accents of a white laminate stripe
Wide table legs provides additional stability for those competitive gamers.
*Foosball table only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Product Weight (lbs.) | 143.3 |
| Color | Black |
| Color/Finish Name | Black |
| Playsurface Color | Green |
| Playsurface Material | Engineered Wood |
| Game Options | Foosball |
| Table Top Shape | Rectangular |
| Table Top Material | Other |
| Base Material | Engineered Wood |
| Table Height | Standard Height |
| Wood Finish Material | Laminate, Veneer |
| Assembly Required | Yes |
| Material | Engineered Wood |
| Design Style | Contemporary |
| Width (in.) | 29 |
| Length (in.) | 57 |
| Overall Table Length Without Leaf In Inches | 57 |
| Height (in.) | 34 |
| Shipping Width (in.) | 59 |
| Shipping Depth (in.) | 32 |
| Shipping Height (in.) | 16 |
| Collection | Clara |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Additional Dimensions | |
| Leg Height | 33" |
| Floor to Bottom of Table | 20" |
| Inner Distance Between Table Legs | 29" |
| Steel Rod Dimension | .6" |
| Playing Surface Dimension | 46"L x 27"D |
| Ball DImension | 1" |
| Table Top Thickness | 1" |