For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 37"h x 100"w x 39"d
Fresh, on-trend style meets functionality in this sofa. Details like tufted cushions and a wrap-around accent base reflect your urban contemporary tastes while staying versatile as your style changes. And with its soft upholstery, your comfort is kept a priority. Indulging in daily downtime has never looked so chic.Read More
Corner-blocked frame
Loose seat and attached back cushions
Pillows with soft polyfill
High-quality foam cushions wrapped in poly fiber
Exposed rail and feet with faux wood finish
Platform foundation system resists sagging 3x better than spring system after 20,000 testing cycles by providing more even support
Smooth platform foundation maintains tight, wrinkle-free look without dips or sags that can occur over time with sinuous spring foundations
*Sofa only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Beige |
| Color/Finish Name | Stone |
| Seating Capacity | 3 |
| Back Style | Cushion |
| Upholstery Material | Polyester-Synthetic |
| Upholstery Pattern | Textured Solid |
| Pillow Back Type | Loose |
| Material | Fabric |
| Design Style | Contemporary |
| Additional Seating Features | Throw Pillows Included, Tufted |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Overall Sofa Width In | 100 |
| Arm Height (in.) | 37 |
| Arm Height (cm.) | 93.98 |
| Seat Width ( in.) | 69 |
| Seat Width (cm) | 175.26 |
| Seat Depth (in.) | 23 |
| Seat Depth (m) | 58.42 |
| Seat Height (in.) | 21 |
| Seat Height (cm.) | 53.34 |
| Width (in.) | 100 |
| Width (cm) | 254 |
| Depth (in.) | 39 |
| Depth (cm.) | 99.06 |
| Height (in.) | 37 |
| Height (cm.) | 93.98 |
| Shipping Width (in.) | 100 |
| Shipping Width (cm) | 254 |
| Shipping Depth (in.) | 37 |
| Shipping Depth (cm) | 93.98 |
| Shipping Height (in.) | 37 |
| Shipping Height (cm) | 93.98 |
| Weight Kilogram | 71.21 |
| Collection | Maxon Place |
| Collection Code | 33004 |
Additional Dimensions | |
| Top of Cushion to Top of Back | 17" (43.18 cm.) |
| Leg Height | 5" (12.7 cm.) |
| Toss Pillow | 22" (55.88 cm.) |
| Minimum Width of Doorway for Delivery | 32" (81.28 cm.) |