For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
The Harbortown power reclining sectional doesn't just recline, it commits. With smooth power motion, plush cushions, and enough room to sprawl, Harbortown turns your living room into a VIP lounge. Recline like you mean it. Grab your remote, cancel your plans, and make yourself at home.Read More
Recline like you mean it.
Push a button and BOOM, you're horizontal
No leg lifting, no awkward leans, just smooth, glorious motion into full-on nap mode
Sprawl solo or host the crew, this sectional handles it all
USB ports, cup holders for your favorite beverage, and a space for storage make the Harbortown an obvious choice
Seating for you and your entire family.
Soft-to-the-touch upholstery that's tough enough for wild weekend lounging
No dramatic levers or surprise footrest launches
Stretch out and prepare to lose track of time in the best way possible
*Sectional only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Gray |
| Color-Finish Name | Charcoal |
| Sectional Type | Reclining |
| Sectional Shape | L-Shape Sectional |
| Number Of Sectional Pieces | 7 |
| Recliner Release | Power Buttons |
| Recliner Mechanism | Power |
| Upholstery Pattern | Textured Solid |
| Back Style | Tight |
| Sectional Features | USB Ports, Console w/Storage, Cup Holder |
| Material | Fabric |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
| Collection | Harbortown |
| Collection Code | 7532 |
Dimensions | |
| LSF Recliner | Length: 41in x Depth: 40in x Height: 42in |
| Console | Length: 13in x Depth: 40in x Height: 42in |
| Armless Recliner | Length: 33in x Depth: 40in x Height: 42in |
| Corner Wedge | Length: 62in x Depth: 43in x Height: 42in |
| Stationary Armless | Length: 33in x Depth: 40in x Height: 42in |
| RSF Recliner | Length: 41in x Depth: 40in x Height: 42in |