For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 21"h x 36"w x 36"d
The perfect accent piece for your homey oasis. Posh and practical, this ottoman invites you to kick back and relax. Its ample cushioning and oversized scale make it the ultimate cozy spot to rest your feet at the end of a nonstop day.Read More
Corner-blocked frame
Firmly cushioned
High-quality foam cushions wrapped in poly fiber
Polyester/nylon upholstery
Exposed black feet
*Ottoman only, all other products sold separately. Furniture color in images may differ in person; see local dealer for actual finish.
General Specs | |
| Color | Gray |
| Color/Finish Name | Slate |
| Ottoman Type | Accent Ottoman |
| Shape | Square |
| Upholstery Pattern | Textured Solid |
| Upholstery Material | Polyester-Synthetic |
| Wood Finish | Black |
| Storage | No |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Synthetic Materials |
| Design Style | Contemporary |
| Width (in.) | 36 |
| Width (cm) | 91.44 |
| Depth (in.) | 36 |
| Depth (cm.) | 91.44 |
| Height (in.) | 21 |
| Height (cm.) | 53.34 |
| Shipping Width (in.) | 36 |
| Shipping Width (cm) | 91.44 |
| Shipping Depth (in.) | 36 |
| Shipping Depth (cm) | 91.44 |
| Shipping Height (in.) | 21 |
| Shipping Height (cm) | 53.34 |
| Weight Kilogram | 19.5 |
| Collection | Pitkin |
| Series | 34927 |
Additional Dimensions | |
| Express Shipment Dimensions: | 38" W x 38" D x 22" H / 96.52 cm W x 96.52 cm D x 55.88 cm H |
| Leg Height: | 3" / 7.62 cm |
| Minimum Width of Doorway for Delivery: | 30" / 76.2 cm |